Nuo apšvietimo vonioje tiesiogiai priklauso gyventojų komfortas ir fizinė, psichologinė savijauta. Šioje patalpoje svarbu parinkti ne tik tinkamą šviestuvų dizainą, bet ir kiekį, vietą, šviesos stiprumą. Rūpestingai įrengtas apšvietimas vonioje – tai, kas leis pasiruošti dienos iššūkiams ar nakties poilsiui visuomet maloniai.


Ką įvertinti pirmiausia?

Jei norite, kad apšvietimas vonioje būtų efektyvus, jį pradėkite planuoti dar neįrengę patalpos. Jei vonios kambaryje bus reikalingi tik centriniai lubiniai šviestuvai, jie gali būti montuojami ir vėliau, jau atlikus pagrindinę apdailą. Tačiau paprastai vonioje prireikia ne vieno šviesos šaltinio.

Tokiais atvejais būtina iš anksto apgalvoti, į kelias zonas skirstysite visą patalpą. Net jei kambarys nedidelis, apšvietimas vonioje vis tiek gali būti suskaidytas. Pavyzdžiui, prasminga atskirai apšviesti veidrodį, lentynėles. Didesnėje patalpoje vertėtų pagalvoti apie taškinį (akcentinį) apšvietimą. Tokie šviestuvai gali būti montuojami ties dušo kabina, tam tikrais interjero akcentais.

Visiems dirbtinės šviesos šaltiniams reikalingi atskiri laidai, tad elektros instaliacija turi būti atlikta taip, kad šviestuvų pajungimui nebūtų jokių kliūčių. Iš anksto apgalvokite, ar neprireiks vonioje pažemintų lubų, nišų, kuriose galima saugiai paslėpti laidus.

Vertinant pageidaujamą šviestuvų skaičių patartina apsiskaičiuoti pačios šviesos poreikį. Paprastai vonioje rekomenduojamas 200–300 liuksų siekiantis apšvietimas. Žinodami poreikį, galite tiksliau parinkti ir šviestuvų kiekį, vietas, ir pačių lempučių galingumą. Verta prisiminti, kad tamsi plytelių ar kitų paviršių spalva sugeria šviesą, tad reikalingi stipriau šviečiantys lubiniai šviestuvai.

Pagrindiniai reikalavimai – saugumui

Europos Sąjungoje apšvietimas vonioje reglamentuojamas atskirai. Saugumo nuostatose nurodoma, kad visi laidai ir jungikliai turi būti kruopščiai uždengti, apsaugoti nuo drėgmės. Patys šviestuvai turi atitikti aukštus saugumo reikalavimus – IP 44 ar dar aukštesnius. Todėl rinkdamiesi šviestuvą voniai pirmiausia pasidomėkite, ar jo gaubtas hermetiškas.

vonios apšvietimo pasirinkimasDėl tos pačios priežasties nevertėtų montuoti šviestuvų su tekstiliniais gaubtais. Įprastus šviestuvus verta rinktis nebent toms didesnio vonios kambario vietoms, kurių tikrai negali pasiekti vandens purslai ar garai.

Ką dar vertėtų apgalvoti?

Apsisprendus dėl šviestuvų vietos ir skaičiaus, verta atkreipti dėmesį į lempučių tipą ir dizainą. Rekomenduojame rinktis:

•    Taupias, nekaistančias LED lemputes – pagrindiniam ir akcentiniam patalpos apšvietimui. Tokie gali būti ir lubiniai šviestuvai.
•    Ryškią, natūraliai atrodančią šviesą skleidžiančias, efektyvias kaitrines lemputes – veidrodžio apšvietimui. Tam gali būti naudojami ir šviesos diodai.

Svarstant apie šviestuvų dizainą, naudinga apgalvoti visas vonios interjero detales. Įvertinkite šioje patalpoje vyraujančias spalvas, stilių. Nepamirškite, kad šviestuvai gali tapti nepakeičiamu kambario akcentu. Tam galite rinktis ryškesnių spalvų, išskirtinio dydžio ar formos šviestuvus. Vis dėlto mažoje vonioje nepatartina naudoti šviestuvus ryškiais, spalvingais gaubtais – jie gali vizualiai sumažinti erdvę.

Jei norite ypatingo efekto, montuokite šviesos šaltinius (pavyzdžiui, LED juostas) grindyse. Dar paprastesnis sprendimas – įrengti šviestuvus tokiose vietose, kad šviesa atsimuštų į vandens paviršių, stiklinius, keraminius objektus.

Apšvietimas vonioje bus malonus, jei jį suplanuosite taip, kad šviesa neatsispindėtų veidrodyje. Kitu atveju ji nuolat akins, kels diskomfortą ir grėsmę sveikatai. Tam, kad lubiniai šviestuvai ir kiti šviesos šaltiniai būtų saugūs naudoti, jų montavimą patikėkite patyrusiems meistrams. Jie taip pat gali patarti, kokius šviestuvus pasirinkti maksimaliam patogumui ir jaukumui.